Cornell Dubilier Electronics WBR20-250A
WBR20-250A picture photo
Mfg. Part Number
WBR20-250A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 20UF 250V AXIAL
Datasheet Download
WBR20-250A.pdf
Availability of WBR20-250A
QUANTITY
WBR20-250A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR20-250A
Internal Part NumberEIS-WBR20-250A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWBR
PackagingBulk
Capacitance20µF
Tolerance-10%, +100%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.5 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.470" Dia x 1.570" L (11.94mm x 39.88mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR20-250A
Related LinksWBR20, WBR20-250A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR20-250A Details Description
Related parts for WBR20-250A
RES SMD 4.64K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 600MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IRDA MODULE 115.2KBPS 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0402 SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 16A QC datasheet.pdf
MKP 7UF 5% 1000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf