Cornell Dubilier Electronics WBR3000-35A
WBR3000-35A picture photo
Mfg. Part Number
WBR3000-35A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3000UF 35V AXIAL
Datasheet Download
WBR3000-35A.pdf
Availability of WBR3000-35A
QUANTITY
WBR3000-35A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR3000-35A
Internal Part NumberEIS-WBR3000-35A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWBR
PackagingBulk
Capacitance3000µF
Tolerance-10%, +150%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.740" Dia x 1.690" L (18.80mm x 42.93mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR3000-35A
Related LinksWBR30, WBR3000-35A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR3000-35A Details Description
Related parts for WBR3000-35A
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 650MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TABPACK 21X8 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4.05A 31.2 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf