Cornell Dubilier Electronics WBR4000-16A
WBR4000-16A picture photo
Mfg. Part Number
WBR4000-16A
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4000UF 16V AXIAL
Datasheet Download
WBR4000-16A.pdf
Availability of WBR4000-16A
QUANTITY
WBR4000-16A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR4000-16A
Internal Part NumberEIS-WBR4000-16A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesWBR
PackagingBulk
Capacitance4000µF
Tolerance-10%, +150%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.650" Dia x 1.830" L (16.51mm x 46.48mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR4000-16A
Related LinksWBR40, WBR4000-16A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR4000-16A Details Description
Related parts for WBR4000-16A
CONN UHF PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM26H/AE26G/X datasheet.pdf
CONV A/D 16BIT 8:1 MUX 44-MQFP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES 35 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PIVOT BLOCK SINGL ENTRY 4PR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM T/H datasheet.pdf