Cornell Dubilier Electronics WBR50-250A
WBR50-250A picture photo
Mfg. Part Number
WBR50-250A
Brief Description
CAP ALUM 50UF 250V AXIAL
Datasheet Download
WBR50-250A.pdf
Availability of WBR50-250A
QUANTITY
WBR50-250A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR50-250A
Internal Part NumberEIS-WBR50-250A
PackagingBulk
Capacitance50µF
Tolerance-10%, +100%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.650" Dia x 1.830" L (16.51mm x 46.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR50-250A
Related LinksWBR50, WBR50-250A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR50-250A Details Description
Related parts for WBR50-250A
RES SMD 1.37KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CONN SCKT DIMM DDR3 240POS VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 77.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 59 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 118MA 3.2 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 23A TO-247AD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf