Cornell Dubilier Electronics WBR5000-16A
WBR5000-16A picture photo
Mfg. Part Number
WBR5000-16A
Brief Description
CAP ALUM 5000UF 16V AXIAL
Datasheet Download
WBR5000-16A.pdf
Availability of WBR5000-16A
QUANTITY
WBR5000-16A Order Process
Ship out your order
Specifications of WBR5000-16A
Internal Part NumberEIS-WBR5000-16A
PackagingBulk
Capacitance5000µF
Tolerance-10%, +150%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.650" Dia x 1.830" L (16.51mm x 46.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WBR5000-16A
Related LinksWBR50, WBR5000-16A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WBR5000-16A Details Description
Related parts for WBR5000-16A
IC SWITCH DUAL SPST 8MSOP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 20POS 2.54MM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TFBGA datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 8.51MM datasheet.pdf
BUTT SPLICE INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf