Laird Technologies IAS WCR2400SMA
WCR2400SMA picture photo
Mfg. Part Number
WCR2400SMA
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANT DIPOLE WCR 2.5GHZ SMA MALE
Datasheet Download
WCR2400SMA.pdf
Availability of WCR2400SMA
QUANTITY
WCR2400SMA Order Process
Ship out your order
Specifications of WCR2400SMA
Internal Part NumberEIS-WCR2400SMA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (2 GHz ~ 3 GHz)
Frequency (Center/Band)2.4GHz
Frequency Range-
Antenna TypeWhip, Tilt
Number of Bands1
VSWR1.5
Return Loss-
Gain2dBi
Power - Max-
Features-
TerminationConnector, SMA Male
Ingress Protection-
Mounting TypeConnector Mount
Height (Max)3.150" (80.00mm)
Applications-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WCR2400SMA
Related LinksWCR24, WCR2400SMA Datasheet, Laird Technologies IAS Distributor
WCR2400SMA Details Description
Related parts for WCR2400SMA
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 200V 1111 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 01005 datasheet.pdf
LED SIDE VIEW WHITE SMD datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.200 T/H GOLD datasheet.pdf