Wintec Industries WD3RE01GX809-1333K-PE
WD3RE01GX809-1333K-PE picture photo
Mfg. Part Number
WD3RE01GX809-1333K-PE
Manufacturer
Product Category
Memory - Modules
Brief Description
MODULE DDR3-1333 2GB 240-DIMM
Datasheet Download
WD3RE01GX809-1333K-PE.pdf
Availability of WD3RE01GX809-1333K-PE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WD3RE01GX809-1333K-PE Order Process
Ship out your order
Specifications of WD3RE01GX809-1333K-PE
Internal Part NumberEIS-WD3RE01GX809-1333K-PE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Memory Cards, Modules
FamilyMemory - Modules
Series-
Memory TypeDDR3 SDRAM
Memory Size2GB
Speed1.333GHz
Package / Case240-DIMM
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WD3RE01GX809-1333K-PE
Related LinksWD3RE01GX8, WD3RE01GX809-1333K-PE Datasheet, Wintec Industries Distributor
WD3RE01GX809-1333K-PE Details Description
Related parts for WD3RE01GX809-1333K-PE
AC/DC CONVERTER 5V 12V -5V 60W datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN 10POS IDC SOCKET GOLD datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 50M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V 10% BP 0805 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4227-A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf