JAE Electronics WH1S040WA1-E6000
WH1S040WA1-E6000 picture photo
Mfg. Part Number
WH1S040WA1-E6000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT VERT 40POS 0.4MM
Datasheet Download
WH1S040WA1-E6000.pdf
Availability of WH1S040WA1-E6000
QUANTITY
WH1S040WA1-E6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WH1S040WA1-E6000
Internal Part NumberEIS-WH1S040WA1-E6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWH1
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WH1S040WA1-E6000
Related LinksWH1S040W, WH1S040WA1-E6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WH1S040WA1-E6000 Details Description
Related parts for WH1S040WA1-E6000
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 52POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 630V U2J 1206 datasheet.pdf
RES 59.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf