JAE Electronics WH1S040WA1
WH1S040WA1 picture photo
Mfg. Part Number
WH1S040WA1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT VERT 40POS 0.4MM
Datasheet Download
WH1S040WA1.pdf
Availability of WH1S040WA1
QUANTITY
WH1S040WA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WH1S040WA1
Internal Part NumberEIS-WH1S040WA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWH1
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions40
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WH1S040WA1
Related LinksWH1S0, WH1S040WA1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WH1S040WA1 Details Description
Related parts for WH1S040WA1
CABLE ASSEM FIBER FSD-FSD 2METER datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 266MHZ 408TBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL 15GOLD T/H datasheet.pdf
TVS DIODE 342VWM 548VC DO201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC P600 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf