Ohmite WHA51RFE
WHA51RFE picture photo
Mfg. Part Number
WHA51RFE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 51 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHA51RFE.pdf
Availability of WHA51RFE
QUANTITY
WHA51RFE Order Process
Ship out your order
Specifications of WHA51RFE
Internal Part NumberEIS-WHA51RFE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHA51RFE
Related LinksWHA5, WHA51RFE Datasheet, Ohmite Distributor
WHA51RFE Details Description
Related parts for WHA51RFE
IC D/ACONV MULTIPLY 12BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 30W datasheet.pdf