Ohmite WHA560FET
WHA560FET picture photo
Mfg. Part Number
WHA560FET
Brief Description
RES 560 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHA560FET.pdf
Availability of WHA560FET
QUANTITY
WHA560FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHA560FET
Internal Part NumberEIS-WHA560FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHA560FET
Related LinksWHA5, WHA560FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHA560FET Details Description
Related parts for WHA560FET
RES ARRAY 5 RES 150 OHM 10SIP datasheet.pdf
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 11K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.050" (1.27mm) Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
21.59MM X 7.62MM 1=25/PK datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 434MA 1.1 OHM datasheet.pdf
500 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf