Ohmite WHB10RFE
WHB10RFE picture photo
Mfg. Part Number
WHB10RFE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHB10RFE.pdf
Availability of WHB10RFE
QUANTITY
WHB10RFE Order Process
Ship out your order
Specifications of WHB10RFE
Internal Part NumberEIS-WHB10RFE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHB10RFE
Related LinksWHB1, WHB10RFE Datasheet, Ohmite Distributor
WHB10RFE Details Description
Related parts for WHB10RFE
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ PECL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
ATTENUATOR SMT SOT25-5LD ROHS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 6.8K OHM 24DRT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V 5% COG FT datasheet.pdf