Ohmite WHB10RFET
WHB10RFET picture photo
Mfg. Part Number
WHB10RFET
Brief Description
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHB10RFET.pdf
Availability of WHB10RFET
QUANTITY
WHB10RFET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHB10RFET
Internal Part NumberEIS-WHB10RFET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHB10RFET
Related LinksWHB1, WHB10RFET Datasheet, Ohmite Distributor
WHB10RFET Details Description
Related parts for WHB10RFET
RES SMD 8.2KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
8" BLACK 18LB CABLE TIE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
ANT WHIP AB OC 746-796MHZ datasheet.pdf
ANT WHIP DB 144-450MHZ 2/5DB 38" datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 130MA 8.76 OHM datasheet.pdf