Ohmite WHBR25FET
WHBR25FET picture photo
Mfg. Part Number
WHBR25FET
Brief Description
RES 0.25 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHBR25FET.pdf
Availability of WHBR25FET
QUANTITY
WHBR25FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHBR25FET
Internal Part NumberEIS-WHBR25FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.25
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHBR25FET
Related LinksWHBR, WHBR25FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHBR25FET Details Description
Related parts for WHBR25FET
IC COMP/REF OD ACTIVE HI SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.013 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.954 OHM 0.6W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
PLIERS ELECT ROUND NOSE 4.72" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
TV 99C MIXED(TWIN) SKT J/N REC datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 16 V datasheet.pdf