Ohmite WHBR75FE
WHBR75FE picture photo
Mfg. Part Number
WHBR75FE
Brief Description
RES 0.75 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHBR75FE.pdf
Availability of WHBR75FE
QUANTITY
WHBR75FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WHBR75FE
Internal Part NumberEIS-WHBR75FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesWH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHBR75FE
Related LinksWHBR, WHBR75FE Datasheet, Ohmite Distributor
WHBR75FE Details Description
Related parts for WHBR75FE
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 76.7VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
DYN BRKNG RES, NON-UL, 35OHM datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 8POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf