Ohmite WHC25RFE
WHC25RFE picture photo
Mfg. Part Number
WHC25RFE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 25 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHC25RFE.pdf
Availability of WHC25RFE
QUANTITY
WHC25RFE Order Process
Ship out your order
Specifications of WHC25RFE
Internal Part NumberEIS-WHC25RFE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHC25RFE
Related LinksWHC2, WHC25RFE Datasheet, Ohmite Distributor
WHC25RFE Details Description
Related parts for WHC25RFE
RES SMD 14K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 25.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf