Ohmite WHC750FET
WHC750FET picture photo
Mfg. Part Number
WHC750FET
Brief Description
RES 750 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHC750FET.pdf
Availability of WHC750FET
QUANTITY
WHC750FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHC750FET
Internal Part NumberEIS-WHC750FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHC750FET
Related LinksWHC7, WHC750FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHC750FET Details Description
Related parts for WHC750FET
CONN HOOD SIDE/TOP SZ8 M20/25/32 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCXO 67.6MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 16SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.525" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.95K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE PIN RA datasheet.pdf