Ohmite WHCR75FET
WHCR75FET picture photo
Mfg. Part Number
WHCR75FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.75 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WHCR75FET.pdf
Availability of WHCR75FET
QUANTITY
WHCR75FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WHCR75FET
Internal Part NumberEIS-WHCR75FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWH
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHCR75FET
Related LinksWHCR, WHCR75FET Datasheet, Ohmite Distributor
WHCR75FET Details Description
Related parts for WHCR75FET
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.2A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 7.5M OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
LED BI-PIN T-1 3/4 RED 660NM 6V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf