TT Electronics/Welwyn WHS2-15RJA25
WHS2-15RJA25 picture photo
Mfg. Part Number
WHS2-15RJA25
Brief Description
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS2-15RJA25.pdf
Availability of WHS2-15RJA25
QUANTITY
WHS2-15RJA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS2-15RJA25
Internal Part NumberEIS-WHS2-15RJA25
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.354" L (3.60mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS2-15RJA25
Related LinksWHS2-1, WHS2-15RJA25 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS2-15RJA25 Details Description
Related parts for WHS2-15RJA25
CONN BNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
OUTPUT MODULE DC STD 18MA 24VDC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC CLK MULTIPLX 4:1 3GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 31 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf