TT Electronics/Welwyn WHS2-4R7JA25
WHS2-4R7JA25 picture photo
Mfg. Part Number
WHS2-4R7JA25
Brief Description
RES 4.7 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS2-4R7JA25.pdf
Availability of WHS2-4R7JA25
QUANTITY
WHS2-4R7JA25 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS2-4R7JA25
Internal Part NumberEIS-WHS2-4R7JA25
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.354" L (3.60mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS2-4R7JA25
Related LinksWHS2-4, WHS2-4R7JA25 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS2-4R7JA25 Details Description
Related parts for WHS2-4R7JA25
CONN RECEPT 7POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 17POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 120 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD RA/SLOT/STDF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
PLUG INLINE 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
Crystal 30.7200MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf