TT Electronics/Welwyn WHS3-10RJA1
WHS3-10RJA1 picture photo
Mfg. Part Number
WHS3-10RJA1
Brief Description
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS3-10RJA1.pdf
Availability of WHS3-10RJA1
QUANTITY
WHS3-10RJA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS3-10RJA1
Internal Part NumberEIS-WHS3-10RJA1
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS3-10RJA1
Related LinksWHS3-, WHS3-10RJA1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS3-10RJA1 Details Description
Related parts for WHS3-10RJA1
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 54FBGA datasheet.pdf
VARISTOR 42V 250A DISC 9MM datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SATA HOST REC. datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf