TT Electronics/Welwyn WHS3-1R0JA1
WHS3-1R0JA1 picture photo
Mfg. Part Number
WHS3-1R0JA1
Brief Description
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS3-1R0JA1.pdf
Availability of WHS3-1R0JA1
QUANTITY
WHS3-1R0JA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS3-1R0JA1
Internal Part NumberEIS-WHS3-1R0JA1
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS3-1R0JA1
Related LinksWHS3-, WHS3-1R0JA1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS3-1R0JA1 Details Description
Related parts for WHS3-1R0JA1
IC REG LDO -12V 1.5A TO220 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 24"X60 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf