TT Electronics/Welwyn WHS3-1R0JA1
WHS3-1R0JA1 picture photo
Mfg. Part Number
WHS3-1R0JA1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS3-1R0JA1.pdf
Availability of WHS3-1R0JA1
QUANTITY
WHS3-1R0JA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS3-1R0JA1
Internal Part NumberEIS-WHS3-1R0JA1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS3-1R0JA1
Related LinksWHS3-, WHS3-1R0JA1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS3-1R0JA1 Details Description
Related parts for WHS3-1R0JA1
CONN RECEPT WALL MNT 3POS W/PINS datasheet.pdf
IC ADC PGA 24BIT LN 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED GOLDEN DRAGON COOL WHT 2SMD datasheet.pdf
CBL 34POS 0.5MM JMPR TYPE D 5" datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 RA 36POS datasheet.pdf