TT Electronics/Welwyn WHS3-47RJA1
WHS3-47RJA1 picture photo
Mfg. Part Number
WHS3-47RJA1
Brief Description
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS3-47RJA1.pdf
Availability of WHS3-47RJA1
QUANTITY
WHS3-47RJA1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS3-47RJA1
Internal Part NumberEIS-WHS3-47RJA1
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS3-47RJA1
Related LinksWHS3-, WHS3-47RJA1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS3-47RJA1 Details Description
Related parts for WHS3-47RJA1
RES SMD 634 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 58MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 100POS datasheet.pdf
BRIDGE RECT 4A GPP 400V GBL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf