TT Electronics/Welwyn WHS7-4R7JT07
WHS7-4R7JT07 picture photo
Mfg. Part Number
WHS7-4R7JT07
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
WHS7-4R7JT07.pdf
Availability of WHS7-4R7JT07
QUANTITY
WHS7-4R7JT07 Order Process
Ship out your order
Specifications of WHS7-4R7JT07
Internal Part NumberEIS-WHS7-4R7JT07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesOn Line Input Resistors
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWHS
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.346" Dia x 0.984" L (8.80mm x 25.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WHS7-4R7JT07
Related LinksWHS7-4, WHS7-4R7JT07 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WHS7-4R7JT07 Details Description
Related parts for WHS7-4R7JT07
RES SMD 5.23M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING 58POS DUAL .410 SMD datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 1.5A 8VSSOP datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC 1X1/8" 50 datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPST-NC LNG HNGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD80 datasheet.pdf