Vishay/Beyschlag WI085260WJ47238BJ1
WI085260WJ47238BJ1 picture photo
Mfg. Part Number
WI085260WJ47238BJ1
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 14KV SCREW
Datasheet Download
WI085260WJ47238BJ1.pdf
Availability of WI085260WJ47238BJ1
QUANTITY
WI085260WJ47238BJ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WI085260WJ47238BJ1
Internal Part NumberEIS-WI085260WJ47238BJ1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated14000V (14kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseNonstandard, Screw Terminals
Size / Dimension4.724" Dia (120.00mm)
Height - Seated (Max)10.315" (262.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WI085260WJ47238BJ1
Related LinksWI085260W, WI085260WJ47238BJ1 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
WI085260WJ47238BJ1 Details Description
Related parts for WI085260WJ47238BJ1
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 2000V 600A datasheet.pdf
ONE-TOUCH BLUE BOTTLE HDPE 6 OZ datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
762 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf