Essentra Components (formerly Richco, Inc.) WIT-30R-UVB-MIL-M
WIT-30R-UVB-MIL-M picture photo
Mfg. Part Number
WIT-30R-UVB-MIL-M
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
WIRE TIE 5.75" BLK MS3367-5-9
Datasheet Download
WIT-30R-UVB-MIL-M.pdf
Availability of WIT-30R-UVB-MIL-M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WIT-30R-UVB-MIL-M Order Process
Ship out your order
Specifications of WIT-30R-UVB-MIL-M
Internal Part NumberEIS-WIT-30R-UVB-MIL-M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesWIT-30
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.25" (31.75mm)
Length0.479' (146.05mm, 5.75")
Width0.141" (3.60mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength30 lbs (13.6 kg)
FeaturesUV Resistant
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WIT-30R-UVB-MIL-M
WIT-30R-UVB-MIL-M Details Description
Related parts for WIT-30R-UVB-MIL-M
IC CTLR HOT SWAP SEQ DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.35A MCPH6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 344 I/O 456PBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 23.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD BLUE datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf