Essentra Components (formerly Richco, Inc.) WIT-50SR-M
WIT-50SR-M picture photo
Mfg. Part Number
WIT-50SR-M
Brief Description
TIE RELEASABLE 6" NYL NAT
Datasheet Download
WIT-50SR-M.pdf
Availability of WIT-50SR-M
QUANTITY
WIT-50SR-M Order Process
Ship out your order
Specifications of WIT-50SR-M
Internal Part NumberEIS-WIT-50SR-M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesWIT-50
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Releasable
Bundle Diameter1.50" (38.10mm)
Length6" (152.4mm)
Width0.190" (4.83mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
Features-
MaterialNylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WIT-50SR-M
Related LinksWIT-5, WIT-50SR-M Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
WIT-50SR-M Details Description
Related parts for WIT-50SR-M
IDC CABLE - MSR34K/MC34F/MPR34K datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL R-R SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX24104 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf