Vishay/BCcomponents WKO101MCPSJBKR
WKO101MCPSJBKR picture photo
Mfg. Part Number
WKO101MCPSJBKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
WKO101MCPSJBKR.pdf
Availability of WKO101MCPSJBKR
QUANTITY
WKO101MCPSJBKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO101MCPSJBKR
Internal Part NumberEIS-WKO101MCPSJBKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO101MCPSJBKR
Related LinksWKO101M, WKO101MCPSJBKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO101MCPSJBKR Details Description
Related parts for WKO101MCPSJBKR
DIODE MODULE 600V 171A TO244AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
HYBRID POWER INS-PASS THRU datasheet.pdf
GROUND BRAID .5"X25' W/O EYELETS datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54617-414 datasheet.pdf
IC FPGA 339 I/O 484BGA datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf