Vishay/BCcomponents WKO102MCPCFGKR
WKO102MCPCFGKR picture photo
Mfg. Part Number
WKO102MCPCFGKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO102MCPCFGKR.pdf
Availability of WKO102MCPCFGKR
QUANTITY
WKO102MCPCFGKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO102MCPCFGKR
Internal Part NumberEIS-WKO102MCPCFGKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO102MCPCFGKR
Related LinksWKO102M, WKO102MCPCFGKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO102MCPCFGKR Details Description
Related parts for WKO102MCPCFGKR
REG 5V TO 3.3V/8A TABSIP SW VERT datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf