Vishay/BCcomponents WKO222MCPCH0KR
WKO222MCPCH0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO222MCPCH0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO222MCPCH0KR.pdf
Availability of WKO222MCPCH0KR
QUANTITY
WKO222MCPCH0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO222MCPCH0KR
Internal Part NumberEIS-WKO222MCPCH0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO222MCPCH0KR
Related LinksWKO222M, WKO222MCPCH0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO222MCPCH0KR Details Description
Related parts for WKO222MCPCH0KR
IC ADC 2CH 16BIT 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
TXRX 18BIT UNIV BUS LV 56TSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 37POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS MALE STR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 10POS datasheet.pdf
LAMP BULB 15 WATT BLACKLIGHT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 80W datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
LED WHT DIFF 3500K 300MA SMD datasheet.pdf