Vishay/BCcomponents WKO222MCPCREKR
WKO222MCPCREKR picture photo
Mfg. Part Number
WKO222MCPCREKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO222MCPCREKR.pdf
Availability of WKO222MCPCREKR
QUANTITY
WKO222MCPCREKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO222MCPCREKR
Internal Part NumberEIS-WKO222MCPCREKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)