Vishay/BCcomponents WKO471KCPCD0KR
WKO471KCPCD0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO471KCPCD0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO471KCPCD0KR.pdf
Availability of WKO471KCPCD0KR
QUANTITY
WKO471KCPCD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO471KCPCD0KR
Internal Part NumberEIS-WKO471KCPCD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO471KCPCD0KR
Related LinksWKO471K, WKO471KCPCD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO471KCPCD0KR Details Description
Related parts for WKO471KCPCD0KR
FERRITE SOLID FILTER 26-POS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RECPT 18POS .1" POL UNLOAD datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
LEAD PLUG BANA RETRACT RED 18" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 50POS datasheet.pdf