Vishay/BCcomponents WKO471KCPCD0KR
WKO471KCPCD0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO471KCPCD0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO471KCPCD0KR.pdf
Availability of WKO471KCPCD0KR
QUANTITY
WKO471KCPCD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO471KCPCD0KR
Internal Part NumberEIS-WKO471KCPCD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO471KCPCD0KR
Related LinksWKO471K, WKO471KCPCD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO471KCPCD0KR Details Description
Related parts for WKO471KCPCD0KR
SCR DBL HISCR 1200V 230A MAGNPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 16 RES 5.6K OHM 18DRT datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28-SOIC datasheet.pdf
RES 305 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 12V 600W datasheet.pdf
HEATSHRINK 160/50MM-48" datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf