Vishay/BCcomponents WKO472MCPCRUKR
WKO472MCPCRUKR picture photo
Mfg. Part Number
WKO472MCPCRUKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO472MCPCRUKR.pdf
Availability of WKO472MCPCRUKR
QUANTITY
WKO472MCPCRUKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO472MCPCRUKR
Internal Part NumberEIS-WKO472MCPCRUKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO472MCPCRUKR
Related LinksWKO472M, WKO472MCPCRUKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO472MCPCRUKR Details Description
Related parts for WKO472MCPCRUKR
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
VCO 1000-1500 MHZ REDBOX datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 80POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN CIRCULAR SKT 8 POS SMD datasheet.pdf