Vishay/BCcomponents WKO472MCPCRUKR
WKO472MCPCRUKR picture photo
Mfg. Part Number
WKO472MCPCRUKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO472MCPCRUKR.pdf
Availability of WKO472MCPCRUKR
QUANTITY
WKO472MCPCRUKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO472MCPCRUKR
Internal Part NumberEIS-WKO472MCPCRUKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO472MCPCRUKR
Related LinksWKO472M, WKO472MCPCRUKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO472MCPCRUKR Details Description
Related parts for WKO472MCPCRUKR
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF10G/AF10/AFE10T datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.2A EMT6 datasheet.pdf
ENCODER LINE DRIVER 2CH 6MM datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 4POS 15MM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 290MA 960 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 36W datasheet.pdf