Vishay/BCcomponents WKO472MCPEF0KR
WKO472MCPEF0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO472MCPEF0KR
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO472MCPEF0KR.pdf
Availability of WKO472MCPEF0KR
QUANTITY
WKO472MCPEF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO472MCPEF0KR
Internal Part NumberEIS-WKO472MCPEF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO472MCPEF0KR
Related LinksWKO472M, WKO472MCPEF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO472MCPEF0KR Details Description
Related parts for WKO472MCPEF0KR
BATTERY LITHIUM 3V COIN 12.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 374UH 200MA 2.7 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RELAY TEMP MONITOR 0-1700DEG C datasheet.pdf
RES 422 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 15PF 50V NP0 0504 datasheet.pdf
1IN ID CONDUIT:NYLON BLK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.91UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf