Vishay/BCcomponents WKO472MCPERUKR
WKO472MCPERUKR picture photo
Mfg. Part Number
WKO472MCPERUKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO472MCPERUKR.pdf
Availability of WKO472MCPERUKR
QUANTITY
WKO472MCPERUKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO472MCPERUKR
Internal Part NumberEIS-WKO472MCPERUKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO472MCPERUKR
Related LinksWKO472M, WKO472MCPERUKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO472MCPERUKR Details Description
Related parts for WKO472MCPERUKR
RES 56 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
RES 1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC datasheet.pdf
CONN PATCHBAY MID DL ROW 32 JACK datasheet.pdf
POWER PIN SCREW MOUNT datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 25K OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf