Vishay/BCcomponents WKP101MCPDF0KR
WKP101MCPDF0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP101MCPDF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
WKP101MCPDF0KR.pdf
Availability of WKP101MCPDF0KR
QUANTITY
WKP101MCPDF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP101MCPDF0KR
Internal Part NumberEIS-WKP101MCPDF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP101MCPDF0KR
Related LinksWKP101M, WKP101MCPDF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP101MCPDF0KR Details Description
Related parts for WKP101MCPDF0KR
SENSOR 200PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 38A 2.1 MOHM SMD datasheet.pdf
FUSE F/A DIAZED DI 6A 500V EURO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
3 ROW FEMALE CRIMP ASSY 60 POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC PSHBTTN datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
ATTENUATOR 14 DB DC 26.5GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf
22UF 50V 6.3X17.5 85C AXI datasheet.pdf