Vishay/BCcomponents WKP102MCPEJGKR
WKP102MCPEJGKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP102MCPEJGKR
Brief Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP102MCPEJGKR.pdf
Availability of WKP102MCPEJGKR
QUANTITY
WKP102MCPEJGKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP102MCPEJGKR
Internal Part NumberEIS-WKP102MCPEJGKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP102MCPEJGKR
Related LinksWKP102M, WKP102MCPEJGKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP102MCPEJGKR Details Description
Related parts for WKP102MCPEJGKR
INLET C14 SLD 1.0MM PNL SNAP-IN datasheet.pdf
IC MPU LV 2.50V 100MS SOT143-4 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.8MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MARKER CARRIERS datasheet.pdf
IC FRAM 16KBIT 20MHZ 8SOP datasheet.pdf