Vishay/BCcomponents WKP102MCPERTKR
WKP102MCPERTKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP102MCPERTKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP102MCPERTKR.pdf
Availability of WKP102MCPERTKR
QUANTITY
WKP102MCPERTKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP102MCPERTKR
Internal Part NumberEIS-WKP102MCPERTKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP102MCPERTKR
Related LinksWKP102M, WKP102MCPERTKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP102MCPERTKR Details Description
Related parts for WKP102MCPERTKR
CONN EDGECARD 50POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
COUPLER 90DEG 3BD 800-1000MHZ datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
AM60506I105 TRACK datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf