Vishay/BCcomponents WKP221MCPED0KR
WKP221MCPED0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP221MCPED0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 760VAC Y5T RADIAL
Datasheet Download
WKP221MCPED0KR.pdf
Availability of WKP221MCPED0KR
QUANTITY
WKP221MCPED0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP221MCPED0KR
Internal Part NumberEIS-WKP221MCPED0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP221MCPED0KR
Related LinksWKP221M, WKP221MCPED0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP221MCPED0KR Details Description
Related parts for WKP221MCPED0KR
RES SMD 261 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 8.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf