Vishay/BCcomponents WKP221MCPED0KR
WKP221MCPED0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP221MCPED0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 760VAC Y5T RADIAL
Datasheet Download
WKP221MCPED0KR.pdf
Availability of WKP221MCPED0KR
QUANTITY
WKP221MCPED0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP221MCPED0KR
Internal Part NumberEIS-WKP221MCPED0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP221MCPED0KR
Related LinksWKP221M, WKP221MCPED0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP221MCPED0KR Details Description
Related parts for WKP221MCPED0KR
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.05A SOT-23 datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC SMB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 15A 8VQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf