Vishay/BCcomponents WKP221MCPEFGKR
WKP221MCPEFGKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP221MCPEFGKR
Brief Description
CAP CER 220PF 760VAC Y5T RADIAL
Datasheet Download
WKP221MCPEFGKR.pdf
Availability of WKP221MCPEFGKR
QUANTITY
WKP221MCPEFGKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP221MCPEFGKR
Internal Part NumberEIS-WKP221MCPEFGKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5T
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP221MCPEFGKR
Related LinksWKP221M, WKP221MCPEFGKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP221MCPEFGKR Details Description
Related parts for WKP221MCPEFGKR
SWITCH FS HINGE LEVER SILVER PCB datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS 0.8MM GOLD datasheet.pdf
CAN WRENCH DOUBLE SOCKET datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CLIP ALLI PHONE STEEL 10A RED datasheet.pdf