Vishay/BCcomponents WKP222MCPDF0KR
WKP222MCPDF0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222MCPDF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222MCPDF0KR.pdf
Availability of WKP222MCPDF0KR
QUANTITY
WKP222MCPDF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222MCPDF0KR
Internal Part NumberEIS-WKP222MCPDF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKP
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y1
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222MCPDF0KR
Related LinksWKP222M, WKP222MCPDF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222MCPDF0KR Details Description
Related parts for WKP222MCPDF0KR
FIXED IND 2.7UH 940MA 260 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 180W 60A datasheet.pdf