Vishay/BCcomponents WKP222MCPKX0KR
WKP222MCPKX0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222MCPKX0KR
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222MCPKX0KR.pdf
Availability of WKP222MCPKX0KR
QUANTITY
WKP222MCPKX0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222MCPKX0KR
Internal Part NumberEIS-WKP222MCPKX0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222MCPKX0KR
Related LinksWKP222M, WKP222MCPKX0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222MCPKX0KR Details Description
Related parts for WKP222MCPKX0KR
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
VOLTMETER 200MVDC LED PANEL MT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
SOLAR PANEL 6V @ 1W, 125X63MM datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 2.29K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf