Vishay/BCcomponents WKP222MCPNZ0KR
WKP222MCPNZ0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222MCPNZ0KR
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222MCPNZ0KR.pdf
Availability of WKP222MCPNZ0KR
QUANTITY
WKP222MCPNZ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222MCPNZ0KR
Internal Part NumberEIS-WKP222MCPNZ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222MCPNZ0KR
Related LinksWKP222M, WKP222MCPNZ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222MCPNZ0KR Details Description
Related parts for WKP222MCPNZ0KR
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 32EDIP datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A 8DIP datasheet.pdf
KURLY LOK .20 - .30"DIA .82"HT datasheet.pdf
VARISTOR 612V 65KA SQUARE datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 20K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf