Vishay/BCcomponents WKP222MCPSKQKR
WKP222MCPSKQKR picture photo
Mfg. Part Number
WKP222MCPSKQKR
Brief Description
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKP222MCPSKQKR.pdf
Availability of WKP222MCPSKQKR
QUANTITY
WKP222MCPSKQKR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKP222MCPSKQKR
Internal Part NumberEIS-WKP222MCPSKQKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKP222MCPSKQKR
Related LinksWKP222M, WKP222MCPSKQKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKP222MCPSKQKR Details Description
Related parts for WKP222MCPSKQKR
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC VCXO 12.288MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN M23 datasheet.pdf