Ohmite WLAR005FET
WLAR005FET picture photo
Mfg. Part Number
WLAR005FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.005 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLAR005FET.pdf
Availability of WLAR005FET
QUANTITY
WLAR005FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WLAR005FET
Internal Part NumberEIS-WLAR005FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLAR005FET
Related LinksWLAR0, WLAR005FET Datasheet, Ohmite Distributor
WLAR005FET Details Description
Related parts for WLAR005FET
IC SWITCH QUAD SPST 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 8.5-11.5MM WHT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER W/PLL 48LLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf