Ohmite WLAR015FET
WLAR015FET picture photo
Mfg. Part Number
WLAR015FET
Brief Description
RES 0.015 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLAR015FET.pdf
Availability of WLAR015FET
QUANTITY
WLAR015FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WLAR015FET
Internal Part NumberEIS-WLAR015FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLAR015FET
Related LinksWLAR0, WLAR015FET Datasheet, Ohmite Distributor
WLAR015FET Details Description
Related parts for WLAR015FET
JACK TEST HORZ LOW PRO BLUE AU datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1.3W DO41 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf